Son Dakika Haberleri
Anasayfa / SAĞLIK / Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ?

Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ?

Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ? :  Bağışıklık sistemimizin çeşitli alerjen maddelere karşı hassasiyet göstermesi durumu olan alerji, her insanda görülebilmektedir. Daha çok genetik faktörlerden kaynaklandığı bilinse de kişilerin bulunduğu ortamlardan ve tükettiği besinlerden kaynaklı olarakta alerjik enfeksiyonlar gelişebilmektedir. Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ? Ayrıca vücudun zayıf düştüğü özellikle de hasatlık ve hamilelik dönemi gibi hassas dönemlerde daha önce karşılaşılmayan alarjik reaksiyonlar görülebilmektedir.

Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ?
Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ?

Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ?

Bu Yüzden alerji belirtileri nelerdir sorusuna yanıt bulmak gerekir.

Bazı alerji türleri yıllarca hiç görülmez ve alerjik reaksiyonlardan kurtulduğunuzu zannedebilirsiniz.

Ancak hiç beklenmeyen bir zaman diliminde ve belli dönemlerde bağışıklık sisteminiz belli maddelere karşı tekrar alerjik tepkiler gösterebilir ve daha önce yaşadığınız sorunların tekrar nüksetme durumu gelişebilir.

Bu nedenle kişilerin nelere karşı alerjisinin olduğunu bir uzaman yardımıyla öğrenmesi ve gerekli tedbirleri zamanında alması yaşam kalitesi için çok önemlidir.

Alerji belirtileri nelerdir dersek, öncelikle kendi vücudumuzu ve bağışıklık sistemimizi çok iyi tanıyor olmamız gerekir.

Çünkü birçok alerji türünün kişiden kişiye değiştiği yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Ayrıca gelişen alerjik reaksiyonların şiddeti de kişiden kişiye değiştiği için çok titiz ve işinin ehli uzmanların gerekli tetkikleri yapması hastalığın seyrini oldukça etkilemektedir.

Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ?

Alerji belirtileri nelerdir sorusuna en genel manada cevap verecek olursak; en sık karşılaşılan alerji türü gıda alerjisidir.

Bununla birlikte görülen tüm alerji türlerinin belirtileri şunlardır:

Deride kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme durumu, vücudun çeşitli yerlerinde görülen şişlik ve kabarcıklar, nefes darlığı, hapşırık, karın ağrısı, mide bulantısı, boğazda şişme, baş dönmesi, toza ve kokuya karşı aşırı hassasiyettir.

Tabi ki bu belirtilerin tümü az öncede belirttiğimiz gibi kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı kişiler alerjik reaksiyonları fark edemez veya çok hafif bir şekilde bu durumu atlatabilir.

Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler karşılaştıkları bu alerjik reaksiyonları çok kritik ve hayati tehlike boyutlarında yaşayabilirler.

Alerji Nedir ? Alerji Belirtileri Nelerdir ?

En tehlikeli alerji türü gıda alerjisidir.

Belli başlı gıdalara alerjisi olan kişilerin özellikle dışarıda tüketecekleri besinleri çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Aşağı yukarı her insanda belli bir miktarda gıda alerjisi hayatının bir döneminde gelişebilir. En sık karşılaşılan gıda alerji türleri şunlardır:

Süt alerjisi, yumurta alerjisi, buğday alerjisi, fıstık alerjisi, balık alerjisi ve kabuklu deniz ürünleri alerjisidir.

Özellikle kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerin çok dikkat etmeleri önerilmektedir.

Bu ürünleri tüketmemeleri dışında yarıca bu üründen yapılan ilaç, krem ve çeşitli kozmetik ürünlerini de kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

NOT: Kesinlikle Doktora Gidiniz Bu Makale Bilgilendirme Amaçlıdır!

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Adet Sancısını Geçirmenin Yolları Nelerdir

Adet Sancısını Geçirmenin Yolları Nelerdir

Bayanların hayatının en sıkıcı ve en sıkıntılı dönemi olan regl zamanı bayanlara oldukça rahatsızlık ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir